Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readOct 8, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (spalio 1–7 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Priešrinkiminė kova JAV įgauna pagreitį, o tai neigiamai veikia Vakarų paramą Ukrainai. Atstatydinus Atstovų rūmų pirmininką K. McArthy, pradėjo trūkinėti nuoseklūs JAV politinio elito kolektyviniai sprendimai dėl karinės ir kitokios pagalbos Kyivui. Aišku, išlieka JAV prezidento teisė ir galimybė ribotus pagalbos paketus teikti savo vienašališkais sprendimais. J. Biden žada ieškoti alternatyvių būdų, kaip išlaikyti nenutrūkstamą paramos Ukrainai grandinę. Panašu, kad ir prezidentas nelinkęs rodyti galios, o siekia sutarimo tiek šalies viduje, tiek sąjungininkų tarpe.
  2. Brutalaus karo prieš Izraelį kontekste, JAV nesigirdi raginimų Vašingtono pagalbą skiriamą Ukrainai, nukreipti Izraeliui. Tačiau visiškai atmesti, jog tai bus išnaudota JAV rinkiminėje kovoje, negalime.
  3. Pastarųjų dviejų savaičių eigoje vykę diplomatiniai įvykiai (Ukrainos susitarimai gynybos srityje su Jungtinę karalystę ir Prancūziją bei ES užsienio reikalų ministrų susitikimas, kurio metu pranešta apie 5 mlrd. eur. karinė pagalba Ukrainai), verčia manyti, kad Europos sąjungininkai nepasiduos šiai, už Atlanto populiarėjančiai paramos stabdymo politiniai bangai.
  4. Agresoriaus „gynybos“ ministras s. shoigu paskelbė, jog rusija šiuo metu neplanuoja skelbti mobilizacijos. Tikėtina, okupantai sieks fronte sparčiai retėjančias karių gretas užpildyti šauktiniais, priversdami kuo didesnę dalį jų pasirašyti kontraktus, taip įtraukiant į profesinę karo tarnybą. Tačiau gerokai didesnė rusų problema yra specialistų (vairuotojų, artileristų, oro gynybos sistemų operatorių, mechanikų ir pan.) bei vadų trūkumas. Kaip agresorius ruošiasi spręsti šias problemas, prievarta nepritraukdamas didelio skaičiaus rezervistų ar civilių specialistų — sunku pasakyti.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Savaitės pabaigoje agresorius atnaujino puolimą šiauriniame flange. Spaudė labai rimtai, rusams pavyko nežymiai pasistūmėti, bet ukrainiečiai sustabdė jų puolimą. Iš esmės situacijos kontaktinėje linijoje tai nekeičia, tačiau panašu, kad agresoriaus 25-osios armijos vienetai pasirengę pradėti rudens — žiemos kampaniją, su tikslu pabandyti pajudėti link Kupjansk.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Tikėtina, siekdamas nuo Kupjansk atitraukti bent dalį ukrainiečių pajėgų ir resursų, agresorius ėmė aktyviau atakuoti šiauriniame sektoriaus flange. Jo operacijos Makiivka link, pagrinde buvo nutaikytos į siekį perimti į pietryčius esančias kalvas. Nors agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti no mans land. Nežiūrint į tai, Ukrainos gynėjai išlaikė pozicijas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Kontaktinėje linijoje tęsėsi štilis, abi pusės vykdė pozicinę gynybą, kartas nuo karto suorganizuodami lokalias atakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Šiauriniame flange tęsėsi labai sunkios kautynės Orihovo Vasilivka — Berhivka ruože. Pietiniame flange Ukrainos pajėgos Klishiivka — Andriivka ruože stūmė agresorių tolyn už geležinkelio ir intensyviai su artilerija apšaudydavo agresoriaus gynybos gilumoje esantį kelią Opytne — Odradivka — Mykolaivka Druha. Vis mažiau galimybių okupantams šią liniją naudoti kaip aprūpinimo kelią į Bukhmut. Tikėtina, čia eis nauja pagrindinė rusų gynybos linija. Tuo pačiu, ukrainiečiai didino spaudimą Kurdiumivka prieigose esančiai rusų grupuotei bei pasiekė taktinę sėkmę.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Avdiivka — Mariinka. Rusų puolimas Opytne ruože yra įstrigęs. Jie toliau meta manevrinius vienetus į atakas, kurios visos baigiasi vienodai, nesėkmingai jiems. Savo ruožtu, Ukrainos gynėjai pasigerino savo situaciją prie Nevelske. Tokiu būdu susidaro įdomi situacija — rusai daužo galvą į sieną prie Opytne, kai tuo metu ukrainiečiai juos pastūmė prie Nevelske, t.y. kyla grėsmė Pervomaiske link nukreiptam agresoriaus pleištui. Klausimas, ar ukrainiečiai turi pajėgų jį nukirsti?

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Vuhledar. Sektoriuje per savaitę didesnių pakitimų neįvyko. Agresorius vykdė atakas Novomykhailivka ruože, tačiau ukrainiečiai apsigynė. Kituose ruožuose dominavo pozicinės kautynės.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės bėgyje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir logistinei sistemai Tokmak, Melitopol, Mariupol. Savo ruožtu, agresorius surengė keletą stiprių smūgių objektams Zaporizhia mieste.

  • Orihiv. Ukrainiečiai tęsė puolimą ruože Kopani — Novoprokopivka — Verbove. Jiems pavyko pasistūmėti vakariniame flange (Kopani apylinkėse), tačiau kalbėti apie gynybinės linijos pralaužimo vietos išplėtimą (kas leistų įvesti mobilius rezervus) dar anksti. Agresorius išlaiko pajėgumą kontratakuoti flanguose ir tokiu būdu išlaiko galimybę nukirsti Robotyne pleištą. Tuo pačiu, rusijos pajėgos surengė eilę atakų Polohy ruože, jiems pavyko pasistūmėti prie Marfopil. Šiais veiksmais agresorius siekia Ukrainos pajėgoms sukurti daugiau įtampos židinių, į kuriuos ukrainiečiai nuo Orihiv sektoriaus būtų priversti permetinėti vienetus.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Velyka Novosylka. Okupantai siekė perimti iniciatyvą į savo rankas ir vykdė puolimo operacijas vakariniame (link Ryvnopyl) bei rytiniame (link Zolota Balka) flanguose. Jam pavyko pasistūmėti no mans land, bet iš esmės situacijos šie rusų veiksmai nepakeitė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

Agresorius tęsė bandymus atakuoti Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrą. Ukrainiečiai surengė keletą smūgių raketomis ir dronais Kryme esantiems rusų kariniams objektams. Tuo pačiu, jie išlaikė iniciatyvą Dniepro upės salose, gynė keletą placdarmų kairiajame krante bei vykdė SOP reidus į Krymą.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Agresorius tęsė smūgius trims prioritetinėms taikinių kategorijoms Ukrainoje: 1) energetinė infrastruktūra (rengiantis šaltajam metų laikotarpiui), 2) jūrų uostų infrastruktūra (daryti įtaką „grūdų susitarimo“ dinamikai) ir 3) kariniai oro uostai (medžioti Su24, t.y. Storm Shadow/SCALP nešėjus). Šis kruvinas darbas iš esmės patikėtas dronams — savižudžiams. Jų nuostoliai išliko panašiame lygmenyje, kaip praeitą savaitę (155 vs 148). Atrodytų, rusų raketų nuostoliai sumenko iki minimumo, tačiau agresorius šį resursą išnaudojo terorizuojant civilius gyventojus. (pvz. smūgiai Groza gyvenvietėje, taip pat Kharkiv). Kaip ir anksčiau, dėl oro gynybos sistemų trūkumo, Ukrainos pajėgos negali visiškai apsaugoti gyvenamųjų rajonų, miestų, todėl rusai taikosi būtent ten.
  2. Agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo besitęsiančias dideles rusų problemas kontaktinėje linijoje bei užnugaryje:
  • Rusų gyvosios jėgos nuostoliai vėl ženkliai išaugo (2720 vs 3710). Ką jau kalbėti apie agresoriaus šarvuotos technikos nuostolius, kurie tikėtina pasiekė rekordines aukštumas (117 vs 251). Manytume, kad tai susiję su okupantų aktyvesniais puolamaisiais veiksmais Svatove šiauriniame flange, Kremina šiauriniame flange, rusų desperatiškomis kontratakomis Bakhmut (pvz. per keletą dienų čia sunaikinta tankų T90M kuopa) bei intensyviu jų bandymu nukirsti Robotyne pleištą Orihiv sektoriuje. Tuo pačiu, sėkmingas Ukrainos artilerijos darbas laimint artilerijos dvikovas (angl. counter battery fire) rusų manevrinius vienetus palieka su išretėjusiomis netiesioginės ugnies paramos galimybėmis, kas prisideda prie didesnių rusų nuostolių. Viešų šaltinių duomenimis, agresorius geba per mėnesį savo šarvuotos technikos parką fronte papildyti ne didesniu nei kuopos dydžio komplektu, t.y. po maždaug 10–12 vienetų (pvz. T80, BMP3 ir kt.) per mėnesį, o moderniausių tankų T90M mėnesio gamybos pajėgumas siekia apskritai tik kelis vienetus. Todėl ilgalaikėje perspektyvoje rusija susidurs su panašia problema, kaip ir artilerijos sistemų gamybos srityje (apie tai rašėme praėjusios savaitės apžvalgoje).
  • Svarbu pasakyti, kad rusų artilerijos nuostoliai išlieka rekordiškai aukšti (253 vs 238). Tuo pačiu, okupantų nešarvuotos technikos (pirmiausia — logistinio transporto) netektys vėl šovė į viršų (149 vs 228). Rusų užnugaris toliau sėkmingai trupa.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  • Neatmestina, kad teroristinės grupuotės „Hamas“ atakos prieš Izraelį paskatins dabartinės JAV valdžios oponentus rinkimuose papildomų rinkėjų balsų ieškoti kritikuojant dabartinę administraciją, kad ši per „nereikalingą“ pagalbą Ukrainai, pražiūrėjo strateginio JAV sąjungininko, Izraelio, užpuolimą.
  • Tikėtina, kad agresorius tęs dažnesnius masinius smūgius Ukrainai, pagrinde dronams — savižudžiams keisdamas atakuojamus objektus (energetinė infrastruktūra, jūrų uostai, kariniai oro uostai ir kiti kariniai objektai), o daugumą raketų nukreipdamas į prasčiau ginamus civilinius objektus.
  • Ukrainos pajėgos toliau veikia pirmos plataus masto puolimo operacijos fazės paskutiniame etape (priešo pajėgų sukaustymas, sekinimas, klaidinimas, sąlygų pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations. Neatmestina, kad kitą savaitę Ukrainos vienetai tęs operacijas Orihiv sektoriaus vakariniame ir rytiniame flanguose, siekdami sudaryti savo pajėgoms sąlygas ateities operacijoms.

--

--