Karo Ukainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
7 min readNov 26, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (lapkričio 19–25 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Šią savaitę įvyko dar vienas susitikimas Ramshtein formate. Bene pirmą kartą Ukrainos pusę atstovavo ne tik politikai, tačiau ir kariuomenės vadas gen. V. Zaluzhny bei karinės žvalgybos vadovas gen. K. Budanov. Tikėtina, jie išsakė detalesnius karinius poreikius, vakarietiškos ginkluotės problemas mūšio lauke bei agresoriaus karinių veiksmų vertinimą. Taip pat, ne mažiau svarbu buvo iš Ukrainos pusės Vakarams pademonstruoti, kad konflikto tarp Ukrainos politinės ir katinės vadovybės nėra.
  2. Ramshtein susitikimo formate buvo įsteigta oro gynybos sistemų koalicija, kuriai vadovaus Vokietija. Džiugina faktas, jog valstybės telkiasi padėti kovojančiai Ukrainai kritiškai svarbioje oro gynybos srityje. Tačiau:
  • Iki tol dažniausiai koalicijos kurtos siekiant įvesti tam tikrą pajėgumą į Ukrainos gynybos sistemą (pvz.: vakarietiški naikintuvai ar tankai). Tokios koalicijos sukūrimas besibaigiant antriems plataus masto karo metams atrodo gana kreivai. Tai sudaro prielaidą manyti, kad trūksta ne tik koordinacijos, bet didžiosios Vakarų šalys dvišaliu pagrindu stokoja ir pajėgumo remti Ukrainą šioje srityje, todėl galimai reikalinga kitų valstybių parama.
  • Kaip pamename, dažniausiai koalicijos veikė kompensavimo principu — šalis Ukrainai perduoda ką gali perduoti, o po to gauna naujas sistemas. Tai dar labiau įdarbins Vakarų karinę pramonę, priverčiant ją dirbti dar didesniais tempais, ypač oro gynybos srityje. Be jokios abejonės, šis procesas yra pozityvus postūmis NATO kolektyvinei gynybai.
  • Tačiau Vakarai vis dar stokoja ryžto remti Ukrainą ne tuo ką gali, bet tuo ko reikia fronte. Toliau parama tiekiama sistemų vienetais, o ne dalinių ir padalinių komplektais pagal poreikį. Kaip jau minėjome anksčiau, situaciją imtų keisti aprūpinimas batalionų ar brigadų apginklavimo/perginklavimo komplektais. Šis dalykas liečia visą Vakarų paramą ginkluote. Tokiu atveju, logistine ir operacine prasme ukrainiečiams būtų paprasčiau integruoti ginkluotę bei įvedinėti ją į pajėgas. Žinoma, tokiems tempams nėra pasiruošusi karinė pramonė, o politinio sprendimo, ryžtingai padidinti paramą Ukrainai Vakarų valstybių turimomis ginkluotės ir technikos sistemomis kol kas nėra.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Ukrainos pajėgos išlaikė pagrindines pozicijas šiauriniame Svatove flange. Rusų pastangos blokuoti Kupjansk iš šiaurės ir rytų nebuvo sėkmingos. Ukrainos gynėjai sugebėjo keliuose ruožuose kontratakuoti, taip pasigerindami savo taktinę padėtį. Tačiau savaitės pabaigoje okupantai vėl suintensyvino puolimą bei išstūmė ukrainiečius iš atsiimtų pozicijų.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Kremina. Agresorius rengė lokalias atakas, siekė primesti savo mūšio ritmą. Karščiausia buvo pietiniame flange. Tačiau Ukrainos pajėgos atlaikė spaudimą ir savo ruožtu, vykdė lokalias atakas, sugebėdami nežymiai pasigerinti savo taktinę situaciją.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Savaitės viduryje ukrainiečiai kiek suaktyvino veiksmus prie Spirne ir pasigerino savo taktinę situaciją. Panašiai ankstesnėmis savaitėmis judėjo agresorius, tad tai tik taktinio pobūdžio pasistumdymai kontaktinėje linijoje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Abi pusės savo pastangas koncentravo pietiniame flange. Okupantams pavyko pasistūmėti Klishiivka — Andriivka ruože. Mūšiai vyksta dėl kalvų. Šios kautynės neleidžia kalvas vis dar kontroliuojantiems Ukrainos vienetams pilna apimtimi jų išnaudoti įgyvendinant savo sumanymą (rusų pozicijų rytinėje geležinkelio pusėje ir gynybos gilumoje atakavimas ugnimi). Problemas ukrainiečiai kompensuoja Mayorske ruože. Šioje vietoje, lokalių puolimo operacijų dėka, jie pajudėjo šiek tiek į priekį kalvose prie Shumy.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Avdiivka — Mariinka. Padėtis ne gerėja. Agresoriui nepavyko įsitvirtinti Stepove, tačiau gyvenvietė (tiksliau jos likučiai) yra no mans land. Ukrainos pajėgos yra sukaustytos mūšiu ir neturi galimybės vykdyti reikšmingesnių kontratakų į pažeidžiamas rusų vietas (pvz. nuo Keramik link Krasnohorivka). Tuo pačiu, okupantai įsitvirtino dalyje pramoninio rajono ir bandė stumtis link rytinio — pietrytinio Avdiivka pakraščio.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Agresorius suintensyvino veiksmus prie Novomykhailivka, dėl ko jam pavyko pasistūmėti pietinėse gyvenvietės prieigose. Tiesa, Ukrainos gynėjai stabilizavo situaciją ir antroje savaitės pusėje mūšiai vėl įgavo pozicinį pobūdį.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės eigoje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir logistinei sistemai Tokmak bei Melitopol. Savo ruožtu, rusai įvykdė keletą stiprių smūgių objektams esantiems Zaporizhia mieste.

  • Orihiv. Ukrainos pajėgos tęsė lokalias puolimo operacijas, su tikslu plėsti Robotyne pleištą. Jiems pavyko pasigerinti savo taktinę situaciją prie Novoprokopivka, taip pat tęsti operacijas pleišto flanguose. Rusai pabandė perimti iniciatyvą ir suorganizavo eilę atakų rytiniame flange, jiems nežymiai pavyko pasistūmėti ir įsitvirtinti. Dėl mūšių prie Avdiivka intensyvumo ukrainiečiai buvo priversti perdislokuoti vienetus į rytus, dėl to situacija Orihiv sektoriuje išsilygino.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Velyka Novosylka. Sektoriuje dominavo pozicinės kautynės. Rusai bandė išvystyti sėkmę prie Staromayorske, tačiau ukrainiečiai operatyviai užkirsdavo kelią tokiems okupantų bandymams.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

  • Nepaisant intensyvių pastangų, rusams nepavyko išstumti ukrainiečių iš placdarmų kairiajame Dniepro upės krante. Ukrainos pajėgos gebėjo ne tik gintis, rotuoti bei aprūpinti vienetus, bet ir vykdė lokalias puolimo operacijas.
  • Abi pusės tęsė smūgius priešininko gynybos gilumoje. Ukrainiečiai atakavo taikinius Sevastopol ir Dzhankoi, o rusai smūgiavo Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrai.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Agresorius pakeitė dronų — savižudžių naudojimo taktiką. Nors jų nuostoliai atrodo panašūs (123 vs 146), tačiau didžiąją dalį savaitės jie taupė šį pajėgumą ir bandė užmigdyti Ukrainos oro gynybą. Tuomet savaitės pabaigoje surengė masinį smūgį prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą (lapkričio 25 d. viso numušta net 93 dronai). Nors beveik visus dronus ukrainiečiams pavyko numušti, neatmestina, kad be siekių sunaikinti taikinius, rusai toliau testuoja Ukrainos oro gynybą prieš labai tikėtinus didesnio masto smūgius raketomis. Anksčiau testavo atskirus gynybos ruožus, dabar galimai gali įvertinti kaip visa sistema geba atlaikyti masinę ataką. Gali būti, kad tai finalinė fazė prieš didesnio masto smūgius raketomis.
  2. Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose. Savaitės antroje pusėje suaktyvėjusios okupantų operacijos Avdiivka sektoriuje atsispindi ir agresoriaus nuostolių dinamikoje.

a. Rusų gyvosios jėgos nuostoliai kiek sumenko, tačiau išliko panašiame lygmenyje (6820 vs 6260). Kaip ir anksčiau, gyvosios jėgos nuostolių augimas tiesiogiai koreliuoja su šarvuotos technikos ir artilerijos sistemų nuostoliais. Tad galima teigti, kad karščiausiuose ruožuose (ypač Avdiivka) rusai išlaiko mechanizuotų vienetų puolimo potencialą bei galimybes puolamąsias operacijas remti tiek tiesiogine, tiek netiesiogine ugnimi. Tuo pačiu, galima pažymėti, kad oro sąlygos yra antraeilis faktorius, lemiantis operacijų intensyvumą, kadangi visą savaitę išliko panašūs orai, o savaitės pradžioje sumenkę rusų nuostoliai, tikėtina rodo tuo metu vykusį agresoriaus vienetų persigrupavimą.

b. Lyginant su praėjusia savaite rusų šarvuotos technikos nuostoliai kiek išaugo (179 vs 191). O štai tankų ir PKM nuostolių balansas ėmė keistis. Tankų nuostoliai kiek sumažėjo (86 vs 78), o PKM išaugo (93 vs 113). Praeitą savaitę fiksavome beveik vienodą nuostolių balansą šioje grafoje (86 ir 93), kas rodė PKM trūkumą, t.y. galimai iškreiptą mechanizuotų vienetų struktūrą, kas trukdė pasiekti tikslus mūšio lauke. Panašu, agresorius sugebėjo perorganizuoti savo mechanizuotus vienetus ir pataisyti šią situaciją.

c. Rusų artilerijos nuostoliai sumažėjo (202 vs 139). Neatmestina, kad po keleto praėjusių savaičių didelių nuostolių, agresorius perdislokavo artilerijos vienetus bei pakeitė jų užduoties organizaciją (angl. task organization), kas ir lėmė sumažėjusias netektis šioje srityje. Taip pat, Ukrainos gynėjai toliau sėkmingai atakuoja rusų logistiką. Tai atsispindi jų nešarvuotų automobilių nuostolių dinamikoje (176 vs 168).

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus pastarųjų 2 savaičių nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  1. Dėl politinės valios trūkumo ir vis dar karo reikmėms nepertvarkytos gynybos pramonės, Vakarai negeba pilna apimtimi patenkinti Ukrainos karinių poreikių. Tikėtina, kuriama oro gynybos koalicija leis užpildyti dėl nuostolių atsiveriančias spragas, tačiau vargu ar sukurs naujo lygmens oro gynybos pajėgumą, kuris reikalingas ne tik ginti strateginius objektus gynybos gilumoje, bet ir vykdyti operacijas kontaktinėje linijoje.
  2. Iš penktadienio į šeštadienį naktį įvykdyta masiškiausia ataka dronais prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą patvirtina teiginį, kad rusija yra pasiruošusi pradėti plataus masto smūgių kampaniją Ukrainos gynybos gilumoje (įtraukiant masinius smūgius raketomis). Neatmestina, kad agresorius yra nustatęs konkrečią šių atakų pradžios datą, pvz. žiemos pradžia (gruodžio 1 d.) arba lauks didesnių šalčių.
  3. Sunki padėtis prie Avdiivka verčia Ukrainos karinę vadovybę atitraukinėti pajėgas iš kitų sektorių. Dėl šios priežasties ukrainiečių operacijos Zaporizhia kryptyje sumenko, o puolimas čia vis labiau įgauna lokalų pobūdį.
  4. Agresoriaus pajėgos suintensyvino operacijas rytinėse — pietrytinėse Avdiivka miesto prieigose ir pasiekė taktinę sėkmę. Neatmestina, kad situaciją galėjo pakeisti naujų mechanizuotų vienetų įvedimas ir/ar esamų reorganizacija. Labai tikėtina, jog agresorius sieks išvystyti šią taktinę sėkmę ir įsiveržti į pietrytinį Avdiivka pakraštį. Taip pat jis bandys atkirsti miestą nuo tiekimo šiauriniame flange (Stepove). Galimai, artimiausiu metu situacija sektoriuje gali komplikuotis, nes:
  • Rusų karinė vadovybė turi didelę motyvaciją artimiausiu metu pasiekti sėkmę Avdiivka sektoriuje. Tai patvirtina itin aukšta nuostolių tolerancija bei prioritetinis rezervų panaudojimas šiame sektoriuje.
  • Agresorius šioje vietoje turi kiekybinę persvarą visuose pajėgų komponentuose, o oro pajėgų komponente ši persvara yra ženkli.
  • Okupantai geba išnaudoti prieš tai įvardintus pranašumus ir kaitalioja pagrindinių pastangų kryptį, taip vargindami Ukrainos pajėgas.

--

--