Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readOct 15, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (spalio 7–14 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Kylant diskusijoms apie Vakarų galimybes remti tiek su rusija kariaujančią Ukrainą, tiek su teroristų invazija kovojantį Izraelį, JAV oficialiai pareiškė, kad jai užteks resursų remti abi valstybes. Šiame etape toks vertinimas atrodo realistiškas, tačiau sunku spręsti, kokie rinkimų kontekste bus JAV sprendimai, jei karas Artimuose Rytuose taps regioninis ir ilgalaikis.
  2. Prieš Ramstein susitikimą Ukrainos prezidentas V.Zelenskis apsilankė Briuselyje, susitiko su NATO vadovu J.Stoltenberg. Ukrainos vadovas išsakė jo valstybei svarbiausius ginkluotės prioritetus: oro gynyba, ilgo nuotolio raketos bei artilerija. Sąjungininkai ir partneriai Ramstein susitikimo metu siekė atliepti šiuos prioritetus. Paskelbti karinės pagalbos paketai, į kuriuos įeina oro gynybos priemonės, artilerijos ir MLRS (HIMARS) šaudmenys. Tiesa, dėl ATACMS ir Taurus oficialių sprendimų dar nėra. Danijai paskelbus, kad ji Ukrainai perduos F16 naikintuvus ne vėliau kaip 2025 m. pradžioje, kyla klausimas, ar juos išvysime rudens-žiemos kampanijoje.
  3. JAV paskelbė, kad š.korėja rusijai pradėjo tiekti šaudmenis. Skelbiama, kad perdavimai vykdomi geležinkeliu. Geležinkelių tinklas tarp š.korėjos ir rusijos (iš esmės viena geležinkelio šaka), bei šis tinklas rytinėje rusijoje yra labai ribotas. Tad kyla klausimas, kaip operatyviai ir kokiais kiekiais agresorius galės šiuos šaudmenis pristatyti į frontą.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Agresoriaus vienetai tęsė operacijas šiauriniame flange. Ukrainos pajėgos sėkmingai gynėsi Lynam Pershyi-Synkivka ruože ir neleido agresoriui artėti link Kupjansk iš šiaurės. Tiesa, rusams pavyko kiek pasistūmėti Yahidne-Orlyanka ruože, tačiau tai taktinio lygio sėkmė, kadangi Ukrainos pajėgos ir toliau kontroliuoja kelio atkarpą Kupjansk- Krokhmalne.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Ukrainos pajėgos neprileido agresoriaus prie Makiivka. Tiesa, rusams pavyko nežymiai pasistūmėti rytinėse ir pietrytinėse gyvenvietės prieigose, tačiau dominuojančios aukštumos ir pati gyvenvietė išlieka ukrainiečių rankose. Rusų bandymai atakuoti pietiniame flange baigėsi nesėkme.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Kontaktinėje linijoje tęsėsi štilis, abi pusės vykdė pozicinę gynybą, kartas nuo karto surengdavo lokalias atakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Savaitės pirmoje pusėje Ukrainos pajėgos tęsė sėkmingas puolimo operacijas pietiniame flange. Jie ne tik nustūmė rusus nuo antrojo aukštumų „laipto“ Klishiivka-Andriivka ruože, tačiau sėkmingai stūmė rusus į rytus nuo geležinkelio ir pasigerino savo taktinę situaciją prie Kurdiumivka. Tačiau savaitės antroje pusėje ukrainiečių spaudimas kiek sumenko. Tikėtina, tai susiję su prasidėjusiu plataus masto agresoriaus puolimu piečiau esančiame Avdiivka sektoriuje. Panašu, ukrainiečiai stebėjo, ar rusų puolimo ašis nepasisuks į pietinį Bakhmut flangą.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Avdiivka — Mariinka. Spalio 10 d. agresorius pradėjo plataus masto puolimo operaciją siekdamas atkirsti ir apsupti ukrainiečių įtvirtintą rajoną Avdiivka. Apie puolimo priežastis ir tikslus rašėme čia. Agresoriui nepavyko veržliu puolimu pralaužti ukrainiečių gynybos ir pirmomis dienomis pasiekti operacijos tikslus. Jei didžiulius gyvosios jėgos nuostolius agresorius gali toleruoti, tai katastrofiškos šarvuotos technikos netektys agresorių privertė sugrįžti prie „mėsos šturmų taktikos“, o šarvuotą techniką saugoti. Dėl šios priežasties agresoriaus pasistūmėjimas šiauriniame flange ir prie Severne minimalus.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Siekdamas paremti savo veiksmus Avdiivka -Mariinka sektoriuje, agresorius suintensyvino operacijas prie Novomykhailivka. Tokiu būdu rusai bando paremti savo įstrigusį puolimą Mariinka-Pobeda ruože. Rusams pavyko pasistūmėti, tačiau esmingai situacijos tai nepakeitė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės bėgyje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir logistinei sistemai Tokmak, Melitopol, Mariupol. Savo ruožtu agresorius surengė keletą stiprių smūgių taikiniams Zaporizhia mieste.

  • Orihiv. Ukrainiečiai galutinai perkėlė pagrindines pastangas nuo siekių toliau stumtis į pietus Noprokopivka-Verbove ruože link flangų. Ukrainos pajėgos pasiekė taktinę sėkmę vakariniame flange prie Kopani, tačiau klausimas ar ne per vėlyvas šis pagrindinės puolimo krypties pakeitimas. Ukrainos pajėgų resursai vis labiau senka, be tinkamos paramos iš oro atakuojantys mechanizuoti vienetai priversti graužti rusų gynybą. Dėl gerai įrengtų gynybinių pozicijų net ir didžiuliai rusų nuostoliai nepriverčia subyrėti agresoriaus gynybos. Rusų pastangos nupjauti Robotyne pleištą nebuvo sėkmingos, tačiau savo kontratakomis jie sukaustė ukrainiečių veiksmus. Tuo pačiu rusai surengė nesėkmėmis pasibaigusius puolimus kituose sektoriaus ruožuose (Zherebyanki, Chervone) dėl ko ukrainiečiai ir čia priversti laikyti stiprias pajėgas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Velyka Novosylka. Rusų atakos abiejuose sektoriaus flanguose nebuvo sėkmingos, ukrainiečiai apsigynė. Panašu, Ukrainos pajėgos sąmoningai sustabdė puolimo operacijas šiame sektoriuje. Ar tai planingas veiksmas, ar reakcija į sektoriuje sustiprėjusią rusų grupuotę — sunku pasakyti, tačiau labiau panašu į pirmą variantą. Tai patvirtina ir rusų teiginiai soc.tinkluose, jog Ukrainos jūrų pėstininkų brigados iki tol veikusios šiame sektoriuje, perdislokuotos į Pietų kryptį.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

Ukrainos pajėgos jūrinių dronų pagalba sugebėjo pažeisti du laivus, „Kalibr“ raketų nešėjus. Neatmestina, jog šį kartą naudoti ne antvandeniniai, bet povandeniniai dronai, prieš kuriuos agresoriaus pajėgos šiuo metu neturi priešnuodžių. Agresorius tęsė bandymus atakuoti Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrą. Soc.tinkluose rusai labai aktyviai eskaluoja versiją, jog Ukrainos pajėgos artimiausiu metu pradės desantinę operaciją kairiajame Dniepro krante arba Kryme. Teigta, jog iš Velyka Novosylka sektoriaus permestos jūrų pėstininkų brigados sujungtos į vieną korpusą, esą telkiami resursai ir priemonės desantavimo operacijai. Reikia pasakyti, jog tokias rusų karo propagandistų kalbas girdėjome ne kartą, ar tai bus dar viena jų pasaka apie vilką, ir kaip ji baigsis — pamatysime 😊.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Agresorius toliau smūgiavo trims prioritetinėms taikinių kategorijoms Ukrainoje: 1) energetinė infrastruktūra (rengiantis šaltajam metų laikotarpiui), 2) jūrų uostų infrastruktūra (įtakoti „grūdų susitarimo“ dinamiką) ir 3) karinius oro uostus (medžioti Su24, t.y. Storm Shadow/SCALP nešėjus). Ir toliau išliko labai ribotas ir tikslinis raketų naudojimas, dėl ko rusų nuostoliai šioje grafoje išliko minimalūs (1 vs 1). Taip pat gerokai sumenko ir dronų savižudžių nuostoliai (148vs 79). Tikėtina, agresorius taupo šių tipų ginkluotę ateities masiniams smūgiams.
  2. Šią savaitę agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose iš esmės buvo nulemta spalio 10 d. prasidėjusios agresoriaus puolimo operacijos Avdiivka sektoriuje. Apibendrintai galima teigti, jog apie trečdalis agresoriaus nuostolių patirta būtent šiame sektoriuje.
  • Rusų gyvosios jėgos nuostoliai ženkliai išaugo ir pasiekė jau pamirštus žiemos-pavasario mūšių prie Bakhmut skaičius (3710vs5490). Tas pats pasakytina apie šarvuotos technikos nuostolius (251vs366). Tai, kad agresoriaus šarvuotos technikos nuostoliai ženkliai krito, o gyvosios jėgos netektys išliko labai aukštos paremia vertinimą, jog agresoriaus puolimas įstrigo.
  • Rusų artilerijos nuostoliai sumažėjo (238 vs 166). Savaitės pradžioje jie buvo minimalūs, tačiau prasidėjus rusų puolimui prie Avdiivka jie vėl ėmė augti. Svarbu pastebėti, kad mažėjant agresoriaus šarvuotos technikos nuostoliams, ėmė augti jų artilerijos nuostoliai. Labai tikėtina, kad pirmomis rusų operacijos dienomis ukrainiečių artileristai labiausia buvo užimti puolančių rusų kolonų ir jų susitelkimo rajonų atakavimu. Numušus puolimo tempą, jie vėl ėmė koncentruoti veiksmus prieš agresoriaus artileriją.
  • Tuo pačiu ukrainiečiai numušė 2 rusų lėktuvus, kurie per daug neatsargiai sumanė remti savo puolančius vienetus.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  • Tikėtina, artėjant rinkimams JAV bandymas priešinti paramą Ukrainai ir Izraeliui tik didės. Tuo neabejotinai bandys pasinaudoti rusija, ji sieks šias diskusijas aštrinti. Neatmestina, kad visa apimti bus pajungtas PSYOPS, įskaitant defacement (melagingo turinio įkėlimas į valstybinius portalus ar žiniasklaidą), deep fake, sufabrikuotų dokumentų „nutekinimus“.
  • Tikėtina, kad sutaupęs raketų ir dronų-savižudžių, agresorius surengs masinius smūgius Ukrainai, kaitaliodamas taikinius (energetinė infrastruktūra, jūrų uostai, kariniai oro uostai ir kiti kariniai taikiniai), raketas nukreipdamas į prasčiau ginamus civilinius taikinius.
  • Ukrainiečiai toliau veikia pirmos plataus masto puolimo operacijos fazės paskutiniame etape (priešo pajėgų sukaustymas, taktinis klaidinimas, galimybių pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations. Neatmestina, kad Ukrainos pajėgos Zaporizhia kryptyje persigrupuos ir pakeis pagrindinių pastangų kryptį, pvz. link Polohy.
  • Tikėtina, agresorius tęs bandymus Avdiivka sektoriuje su tikslu izoliuoti ukrainiečių gynybos rajoną Avdiivka ir rudens-žiemos kampanijai sukurti įtampos židinį, į kurį Ukrainos pajėgos koncentruotų savo pajėgas ir resursus. Tai leistų rusijos pajėgoms 1) sėkmingiau vystyti puolimą link Kupjansk, 2) stabilizuoti padėtį prie Bakhmut ir Orihiv, 3) atlaisvintų rusų logistiką į Zaporizhia ir leistų čia sukurti tvarią grupuotę pavasario-vasaros kampanijai

--

--