Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
7 min readNov 19, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (lapkričio 12–18 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Kaip ir spėta, JAV ir Kinijos vadovų susitikimas buvo diplomatiškai malonus, be didelių skambių frazių ar susitarimų dėl strateginės konfrontacijos tarp galingiausių pasaulio valstybių. Neišgirdome aiškaus ir konkretaus Xi Jinping ar jo aplinkos atsakymo į J. Biden raginimą likti karo prieš Ukrainą nuošalyje. Tačiau buvo sprendimas atnaujinti valstybių karinius kontaktus. Tikėtina, tai bus svarbu ne tik mažinant karinę įtampą ar nesusipratimus pietryčių Azijoje, tačiau ištaikius progą aptarti ar dekonfliktuoti klausimus susijusius ir su karu Ukrainoje. Pvz. apsikeisti vertinimais dėl situacijos fronte, jausti vienas kito požiūrį ir šiame kontekste turėti platformą neformaliems pokalbiams. Tai rusams niekaip negali patikti.
  2. Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pareiškė, kad Vakarų pasaulio dėmesys karui Artimuose rytuose įtakoja karinę paramą Ukrainai. Žinoma, konkreti atvykstančios paramos nomenklatūra, kiekiai ir dinamika nėra vieša, tačiau šiame etape galima spėti, jog Ukrainos prezidentas apibrėžė labiau diplomatinę, o ne karinę problemą. Karai Ukrainoje ir Artimuose rytuose savo mastais yra visiškai nelygiaverčiai. Šiuo metu operacija neišsiplečia iš Gazos ruožo, t.y. konfliktas nėra regioninis. Tuo labiau, kad Izraelis ir pats turi sukaupęs ženklius resursus tokio pobūdžio operacijoms. Tuo tarpu Ukraina kovoja didžiausiame kare nuo Antro pasaulinio karo pabaigos, kur Vakarų pagalba jiems yra gyvybiškai svarbi. Akivaizdu, kad Ukrainos ir Izraelio poreikiai yra skirtingi. Tačiau diplomatinis ir žiniasklaidos dėmesys bei rinkimai JAV, pagrįstai gali kelti ukrainiečiams nuogąstavimus, kad praktinė parama gali mažėti. Kaip geriausias to indikatorius politizuotos diskusijos Kongrese dėl paramos Ukrainai. Rumunijoje pradėjęs veikti F16 naikintuvų mokymo centras (ką jau kalbėti apie patį modernių naikintuvų pajėgumą) stipriai vėluoja, tačiau panašu, kad kelio atgal nėra.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Nepaisant intensyvių pastangų, rusų norai perkirsti kelią Kupjansk — Krokhmalne iš esmės nebuvo sėkmingos. Jiems pavyko nežymiai pasistūmėti no mans land, tačiau patiriami nuostoliai šiems laimėjimams nėra adekvatūs. Ukrainos pajėgos išlaiko pagrindines pozicijas. Kita vertus, Ukrainos vienetų nuovargis didėja. Nors jie turi pakankamai neblogas galimybes rotuoti pajėgas ir užtikrinti aprūpinimą, tačiau nuostolių efektas taip pat po truputį kaupiasi. Jei pasitvirtins spėjimas, jog rusai ims vis labiau koncentruoti pajėgas ir intensyvinti operacijas šiauriniame flange, tai gali turėti efektą kontaktinėje linijoje.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Kremina. Agresoriaus pajėgos bandė atakuoti pietiniame flange ir taip siekė stumtis link Siverskyi Donets upės. Šie bandymai nebuvo sėkmingi, Ukrainos gynėjai išlaikė pozicijas bei vykdė lokalias kontratakas. Kontaktinė linija išliko stabili.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Lysychansk. Antroje savaitės pusėje okupantai surengė eilę puolimo operacijų prie Bilohorivka. Jas galima būtų klasifikuoti kaip žvalgybą mūšiu. Tikėtina, rusai patikrino ukrainiečių gynybą ir artimiausiu metu bandys organizuoti rimtesnį puolimą, su tikslu atitraukti ukrainiečių vienetus iš šiaurinio Bakhmut flango.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Praeitą savaitę Ukrainos pajėgos prarado iniciatyvą, tačiau atrodo, kad persigrupavę ją susigrąžins. Tačiau situacija negerėjo, agresorius užėmė no mans land Bohdanivka — Khromove ruože, čia įsitvirtino, bei sustiprino spaudimą Klishiivka. Nors šios sėkmės rusams nepavyko išvystyti, tačiau agresorius primetė sau naudingą mūšio ritmą. Savaitės pabaigoje sėkmingos ukrainiečių kontratakos prie Mayorske kuria rusams papildomą įtampos židinį ir turi perspektyvą atitraukti bent dalį agresoriaus pajėgų iš karštų sektoriaus taškų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Avdiivka — Mariinka. Situacija išlieka labai sudėtinga. Negalėdami prasiveržti per geležinkelį, rusai plėtė savo kontroliuojamą teritoriją palei geležinkelį į šiaurę bei pietus. Taip pat rusams pavyko pajudėti į priekį centriniame ruože (Avdiivka rytinis pakraštys, pramonės rajonas). Nepaisant šios rusų taktinės sėkmės, Ukrainos pajėgų gynyba ir toliau išlieka nepralaužta, jos geba vykdyti sėkmingas kontratakas (pvz. rusų grupuotės prie Krasnohorivka flanguose), aprūpinimo keliai veikia, pajėgos toliau rotuojamos.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Šią savaitę sektoriuje dominavo pozicinės kautynės. Rusai surengė keletą atakų Novomykhailivka link, tačiau tai daugiau išimtis iš taisyklės.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės bėgyje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir logistinei sistemai Tokmak bei Melitopol. Savo ruožtu, agresorius surengė keletą stiprių smūgių objektams esantiems Zaporizhia mieste.

  • Orihiv. Ukrainos pajėgos tęsė lokalias puolimo operacijas Robotyne pleišto flanguose, tačiau bendras operacijų intensyvumas lyginant su praėjusia savaite kiek sumenko. Tikėtina, Ukrainos vienetai vykdo reorganizaciją bei yra pergrupuojami, stebint kokį efektą duos ukrainiečių operacijos kairiajame Dniepro krante.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Velyka Novosylka. Agresorius telkė pajėgas vakariniame flange ir bandė atakuoti Priyutne — Staromayorske ruože. Antroje savaitės pusėje rusams pavyko nežymiai pasistūmėti, tačiau Ukrainos gynėjai padėtį stabilizavo.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

  • Ukraina oficialiai pripažino tai, apie ką jau kalbame daugiau nei mėnesį — Ukrainos pajėgų jūrų pėstininkai įsitvirtina kairiajame Dniepro upės krante. Tai rodo, kad jų placdarmas pakankamai tvarus bei galima tikėtis, kad jis bus išvystytas.
  • Abi pusės tęsė smūgius priešininko gynybos gilumoje. Ukrainiečiai atakavo taikinius Sevastopol ir Dzhankoi, o rusai smūgiavo jūrų uostų infrastruktūrai.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Agresorius tęsė intensyvius smūgius tolimojo poveikio ugnies priemonėmis. Išaugo okupantų dronų nuostoliai (98 vs 123). Tiesa, raketų nuostoliai sumenko (6 vs 2), tačiau tai nereiškia, jog agresorius jų mažai naudojo. Rusai vis dar laikosi savo taktikos, raketas naudoti mažais kiekiais, atakuojant prioritetinius taikinius tuo metu, kai dronai įdarbina ukrainiečių oro gynybą. Dėl šios priežasties, raketų nuostoliai yra mažesni. Agresoriaus prioritetiniai taikiniai išlieka tie patys: 1) energetinė infrastruktūra (ruošiantis šaltajam metų laikotarpiui), 2) jūrų uostų infrastruktūra (su tikslu daryti įtaką „grūdų susitarimo“ dinamikai) ir 3) kariniai oro uostai (su tikslu medžioti Su24, t.y. Storm Shadow/SCALP nešėjus).
  2. Šią savaitę agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo jo problemas kontaktinėje linijoje bei užnugaryje. Savaitės antroje pusėje suaktyvėjusios okupantų operacijos Avdiivka sektoriuje atsispindi ir agresoriaus nuostolių dinamikoje.

a. Rusų gyvosios jėgos nuostoliai toliau augo (6660 vs 6820). Kaip ir praėjusią savaitę matome, kad gyvosios jėgos nuostolių augimas tiesiogiai koreliuoja su šarvuotos technikos ir artilerijos sistemų nuostoliais. Tad galima teigti, kad karščiausiuose ruožuose (ypač Avdiivka) rusai išlaiko mechanizuotų vienetų puolimo potencialą bei galimybes šias operacijas remti tiek tiesiogine, tiek netiesiogine ugnimi.

b. Kalbant apie bendrus šarvuotos technikos nuostolius, tai lyginant su praėjusia savaite jie išliko panašia lygmenyje (185 vs 179). Tiesa, įdomi tendencija žvelgiant į tankų ir PKM nuostolių proporcijas. Praėjusią savaitę sunaikinti 65 tankai ir 120 PKM, kas iš esmės atitinka mechanizuotų vienetų panaudojimo mūšiuose logiką. Tankų mūšyje dažniausia sunaikinama mažiau, kadangi standartiškai tankų ir PKM santykis mech. vienete yra 1:3, t.y. pvz. pėstininkų ar desantininkų batalioną remia tankų kuopa. Šis santykis gali keistis, jei puolantysis nori šarvuotu kumščiu pralaužti oponento gynybą, tada tankų skaičius gali didėti. Šią savaitę sunaikinta beveik identiškas tankų ir PKM skaičius (86 vs 93). Kokios gali būti to priežastys:

  • Agresorius bandė pralaužti ukrainiečių gynybą Avdiivka šiauriniame flange ir todėl naudojo daugiau tankų, dėl ko išaugo jų nuostolis;
  • Rusams puolimo kryptyse ima trūkti PKM, todėl jie PKM bando pakeisti tankais (sodina pėstininkus ant tankų viršaus);
  • Pritrūkus artilerijos sistemų tam tikrame ruože, dažnai abi pusės tankus bando naudoti kaip artilerijos platformas šaudyti iš uždarų pozicijų. Neatmestina, kad ukrainiečių artileristams šią savaitę pavyko sunaikinti daugiau nei įprastai taip naudojamų tankų.

Atsižvelgiant į tai, kad lyginant su praėjusia savaite PKM nuostoliai sumenko tokia pat proporcija kaip išaugo tankų nuostoliai, galima daryti prielaidą, kad šiame priežasčių komplekse dominuojantis yra antras veiksnys (PKM trūkumas kontaktinėje linijoje).

c. Rusų artilerijos nuostoliai išliko panašiame aukštame lygmenyje (198 vs 202). Taip pat Ukrainos gynėjai toliau sėkmingai atakuoja rusų logistiką. Tai atsispindi jų nešarvuotų automobilių nuostolių dinamikoje (214 vs 176).

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus pastarųjų 2 savaičių nuostolių dinamiką:

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  1. Tikėtina, kad JAV ir Kinijos vadovų susitikimas paskatins rusiją ieškoti glaudesnių santykių su Pekinu arba bent jau propagandos tikslais demonstruoti tokį bendradarbiavimą (pvz. nutekinti tikrus ar menamus duomenis apie kiniškus šaudmenis naudojamus fronte). Priešingu atveju, kremliaus politikos rėmėjai Europoje (Vengrija ir Slovakija) bei savo politiką vykdanti Turkija, rusiją ims vertinti kaip izoliuotą šalį. Tai gali paveikti kremliaus veiksmų paramą paminėtų valstybių tarpe.
  2. Tikėtina, kad rusija yra pasiruošusi pradėti masinius smūgius Ukrainos energetinei infrastruktūrai. Neatmestina, kad agresorius yra nustatęs konkrečią šių atakų pradžios datą, pvz. žiemos pradžia (gruodžio 1 d.) arba lauks didesnių šalčių.
  3. Operacinis — taktinis vertinimas lieka nepakitęs:
  • Ukrainos pajėgų taktinė sėkmė Orihiv ruože bei placdarmų išlaikymas kairiajame Dniepro krante rodo, jog Ukrainos gynėjai rudens — žiemos kampanijos metu tęs puolimo operacijas. Tačiau judėjimo į priekį dinamika ir situacija kituose sektoriuose (Kupjansk, Bakhmut, Avdiivka) leidžia daryti prielaidą, kad greitu metu pakankamų resursų operatyviai pasiekti tikslus Zaporizhia kryptyje (rusų logistinės sistemos suskaidymas ir Krymo blokavimas) ukrainiečiams neužteks.
  • Agresoriaus iniciatyvos išlaikymas, taktinė sėkmė, gebėjimas papildyti nuostolių patyrusius vienetus Svatove ir Avdiivka sektoriuose bei situacijos išlyginimas Bakhmut sektoriuje, demonstruoja rusų augančias pastangas perimti iniciatyvą visoje kontaktinėje linijoje (fronte). Labai tikėtina, kad nesiskaitant su nuostoliais, rusai tik didins spaudimą minėtuose sektoriuose ir bandys bent jau išlyginti padėtį jiems probleminėse fronto vietose (pvz.: Orihiv sektoriuje ir Pietų kryptyje).

--

--