Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readDec 17, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (gruodžio 10–16 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Ukrainos prezidentas V.Zelenskyi ir jo komanda vizito JAV metu bandė įtikinti šios šalies politikus, kad finansavimo skyrimas karinei pagalbai yra tiesiogine prasme gyvybiškai svarbus. Tačiau respublikonų dalies Kongrese tai neįtikino, ir sprendimas taip ir liko nepriimtas. Demokratai vis dar bando ieškoti išeičių ir privertė Kongresą dar kartą susirinkti balsavimui ateinantį pirmadienį. Tuo pačiu pasirodžiusios žinios apie tai, jog Vokietijos kancleris O.Scholz iš pasitarimo dėl Ukrainos išprašė V.Orbaną, nuteikia optimistiškai.
  2. Ne geresnė padėtis ir Europoje. Vengrijos lyderis V.Orban ir toliau kelia chaosą ES sprendimų priėmimo procese. Teikęsis nusileisti dėl derybų su Ukraina narystės ES klausimu, jis užblokavo 50 mlrd. eurų pagalbos skyrimo paketą. Atrodytų, kad pinigai šioje konflikto stadijoje Ukrainai būtų labiau pravertę, nei popierinė derybų pradžia.
  3. Ukrainos politinė ir karinė vadovybė rodė ženklus, jog konfliktas tarp prezidento V.Zelenskyi ir kariuomenės vado gen.V.Zaluzhnyi slopsta. Sausumos pajėgų dienos proga gynybos ministras R.Umerov, gen.V.Zaluzhnyi ir V.Zelenskyi favoritu laikomas sausumos pajėgų vadas gen. A.Syrskyi kartu apsilankė fronte. Gynybos ministras R.Umerov pareiškė, jog nėra kalbos apie gen.VZaluzhnyi atleidimą.
  4. Valstybės agresorės vadovas v.putinas surengė klausimų-atsakymų šou, kuriame pareiškė, kad karas prieš Ukrainą tęsis iki iškeltų tikslų įgyvendinimo, t.y. „Ukrainos denacifikacijos, demilitarizacijos ir neutralumo“. Iki tol šie tikslai buvo „primiršti“, ir dažnai keitėsi. Po nesėkmių mūšio lauke kalbėta apie siekį „išlaisvinti Luhansko ir Donecko sritis“. Tokios retorikos atsinaujinimas sietinas ne tik su artėjančiais „rinkimais“ rusijoje. Agresorius pajuto Vakarų trypčiojimą teikiant pilnavertę karinę pagalbą Ukrainai ir prisitaikė prie sankcijų poveikio karinei pramonei. O po ribotais rezultatais pasibaigusios Ukrainos pajėgų vasaros — rudens puolimo kampanijos agresorius suprato, kad kova dar nebaigta ir jis turi šansą pasiekti pergalę.

Situacija fronte

Siekdami išlaikyti Jūsų dėmesį ir koncentruojamės tik į karščiausius taškus fronte.

Svatove. Ukrainos pajėgoms pavyko atsikovoti keletą pozicijų prie Yahidne, atmušti rusų kontratakas tiek čia, tiek kiek šiauriau esančiose pozicijose prie Pershotravneve. Rusai koncentravo vienetus ir paramą ugnimi bei sugebėjo nežymiai pasistūmėti prie Lyman Pershyi, tačiau situacijos tai dramatiškai nepakeitė.

Visa ši situacija kontaktinėje linijoje ukrainiečiams rodė pozityvius ženklus pirmiausia todėl, kad Ukrainos pajėgų gynyba pasidarė ne statiška ir reaguojanti į agresoriaus veiksmus, o aktyvi ir bandanti primesti savo mūšio ritmą.

Tiesa, kol kas tai nereiškia, jog ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją Svatove šiauriniame flange, o rusai daro viską, kad ukrainiečiams tai nepavyktų. Jie ne tik tęsia operacijas šiame ruože, bet ir aktyvino veiksmus Kremina sektoriuje Torske — Terny — Makiivka linijoje, siekdami atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo šiaurinio Svatove flango.

Bakhmut. Agresorius sėkmingai atakavo šiauriniame flange ir sugebėjo pasistūmėti Bohdanivka — Ivanivske ruože. Taip pat rusams pavyko sau naudinga linkme išlyginti kontaktinę liniją pietvakariniame Bakhmut miesto pakraštyje, bei įkalti pleištą ukrainiečių gynyboje ant aukštumų prie Klishiivka.

Šie pasiekimai įgalina rusijos pajėgas ieškoti jiems šiuo metu priimtiniausios pagrindinių pastangų krypties, t.y. 1) link Chasiv Yar arba 2) į Klishiivka — Andriivka ruožo šiaurinį flangą ir užnugarį.

Ukrainiečiai priversti gintis. Jų kontratakos Mayorske ruože neprivertė agresoriaus pakeisti savo planų. Maža to, savaitės antroje pusėje rusai susigrąžino šiame ruože esančio terikono kontrolę.

Avdiivka. Savaitės metu agresorius nuosekliai intensyvino veiksmus (manevrinių vienetų atakos, dronų ir artilerijos darbas, aviacijos smūgiai) visuose sektoriaus ruožuose. Nepaisant didžiulių nuostolių, jam pavyko pasiekti taktinių laimėjimų.

Savaitės antroje pusėje pasistūmėta šiauriniame flange ir įsitvirtinta dalyje Stepove griuvėsių, kas turi potencialo komplikuoti viso Avdiivka gynybos rajono logistinį aprūpinimą ir pajėgų rotacijas. Taip pat rusams nors ir nežymiai tačiau pavyko pasistūmėti pramoninėje zonoje bei prie Nevelske.

Pastarieji taktiniai laimėjimai neturi reikšmingos įtakos Avdiivka gynybos operacijai (pvz. logistikos ir rotacijos kelių atkirtimui), tačiau verčia Ukrainos pajėgas įsivelti į sunkius mūšius. Taip trikdomos ukrainiečių galimybės veikti pagrindinių pastangų kryptyje (šiaurinis flangas).

Maža to, agresoriui iš esmės pavyko užimti Mariinka, jis vystė sėkmę:

1) į vakarus (Hryhorivka), su tikslu perimti ukrainiečių kontroliuojamų aukštumų aplink Horste — Kurahivka kontrolę ir taip sudaryti sąlygas artilerija atakuoti kelią Pakrovks — Pervomaiske.

2) į pietvakarius (Pobeda), su tikslu suardyti ukrainiečių gynybą trikampyje Pobeda — Novomykhailivka-Vuhledar, ir taip apsaugoti rusų kontroliuojamą komunikacinį mazgą Volnovakha.

Krynki. Ukrainos pajėgos stiprina placdarmus kairiajame Dniepro krante. Nepaisant rusų artilerijos, aviacijos ir dronų darbo, ukrainiečiai sugebėjo išlaikyti tinkamą pajėgų aprūpinimo ir rotacijų lygį. Tas leido Ukrainos pajėgoms atmušti keletą intensyvių rusų bandymų išstumti juos iš placdarmų.

Maža to, agresoriaus karo propagandistai aktyviai skleidžia žinias, kad Ukrainos pajėgos aktyviai ruošiasi naujoms desantinėms operacijoms Kiburno nerijoje bei prie Hola Prystant. Fiksuojamas labai efektyvus Ukrainos artilerijos darbas šiuose ruožuose, aktyvi žvalgyba bei reidai.

Nepaisant to, kad Ukrainos pajėgos sėkmingai laiko turimus placdarmus, jų išplėtimas su tikslu čia perkelti mechanizuotus vienetus pavers šią kovą prasminga. Priešingu atveju agresorius anksčiau ar vėliau metodiškai sunaikins šiuos placdarmus arba ukrainiečiai bus priversti atsitraukti.

Mūšių dinamika

  1. Savaitės pabaigoje Ukrainos pajėgos surengė eilę kombinuotų smūgių (raketos ir dronai) agresoriaus gynybos gilumoje. Tai patvirtina agresoriaus pranešimai, jog penktadienio atakos metu jam pavyko numušti 49 ukrainiečių dronus, o šeštadienio atakos metu — apie 30. Savaitės antroje pusėje paskelbus, kad Ukraina pradeda serijinę drono — savižudžio AQ400 gamybą (skrydžio nuotolis — 750 km, nešamas svoris — iki 70 km) leidžia viltis, kad tokie smūgiai taps rutina.
  2. Agresorius tęsė kombinuotus smūgius (raketos ir dronai) prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą. Raketų smūgių intensyvumas augo. Tai galima matyti ne tik pagal rusų nuostolius šioje grafoje ( 16 vs 24). Anksčiau agresorius modernias raketas (pvz.Kinzhal) naudojo labai mažais kiekiais ir išskirtinėmis progomis. Šią savaitę jų naudojimas gerokai išaugo. Antai per vieną dieną rusai Ukrainos kariniams oro uostams ir oro gynybos priemonėms smūgiavo net 9 raketomis ( vieną ukrainiečiams pavyko numušti). Tuo pačiu rusai nemažino dronų smūgių apimčių, kas atsispindi nuostolių grafoje (141 vs 142)
  3. Aptrakime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose. Ją nemaža dalimi lėmė intensyvūs susidūrimai Avdiivka sektoriuje.

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išaugo (6780 vs 7250), o šarvuotos technikos netektys išaugo ženkliai (194 vs 263). Tuo pačiu rusų artilerijos nuostoliai gerokai sumažėjo (121 vs 77), tai pat sumenko agresoriaus logistinio transporto netektys (184 vs 143). Reikia pasakyti, kad jei ne labai rezultatyvus šeštadienis, tai agresoriaus nuostoliai pastarosiose grafose būtų gerokai menkesni. Galima būtų išskirti tikėtinas tokios situacijos priežastis:

1) Agresoriaus manevrinių vienetų labai intensyvus spaudimas kontaktinėje linijoje (ypač Avdiivka — Vuhledar sektoriuje) vertė ukrainiečių artileriją ir atakos dronus koncentruoti ugnį siekiant stabdyti šį rusų puolimą.

2) Prastos oro sąlygos (sniegas, stiprus vėjas, šaltis) trukdė ukrainiečiams pilna apimtimi išnaudoti dronus agresoriaus gynybos gilumoje, kas apsunkino galimybes rasti taikinius ir artilerija bei FPV dronais atakuoti rusų artilerijos sistemas ir logistiką.

3) Tikėtina, kad dėl stringančios logistikos (ypač prie Avdiivka) ukrainiečių pajėgoms trūksta artilerijos šaudmenų bei dronų, kas įvertinant aukščiau įvardintas dvi priežastis dar labiau apsunkina ukrainiečių galimybes ne tik remti pajėgas kontaktinėje linijoje, bet ir tuo pačiu atakuoti agresoriaus užnugarį.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus pastarųjų 2 savaičių nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  1. Ukrainos galimybės operatyviai, nuosekliai ir reikiamais kiekiais gauti karinę paramą iš Vakarų toliau lieka miglotos. Kol kas aktyvi Ukrainos diplomatinė veikla ir demonstruojamas susitaikymas ukrainiečių politinėje-karinėje vadovybėje situacijos nepakeitė. Sprendimų raktas vis dar glūdi JAV ir ES vidaus politinėse darbotvarkėse. Kita vertus yra signalų, jog JAV bus susitarta ir rastas kompromisas tarp respublikonų ir demokratų. Taip pat dažnėja diskusijos ES dėl Vengrijos eliminavimo iš sprendimo priėmimo proceso paramos Ukrainai klausimu.
  2. Labai tikėtina, kad agresorius intensyvins kompleksinius smūgius Ukrainos karinei ir civilinei infrastruktūrai. Neatmestina, kad artimiausiame etape didelį vaidmenį rusai skirs siekiui eliminuoti ukrainiečių modernias oro gynybos sistemas ir taip įgalinti tolimesnes savo operacijas prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą.
  3. Ukrainos pradėta ilgo nuotolio drono — savižudžio AQ400 serijinė gamyba leidžia viltis, kad savaitės pabaigoje vykdyti ukrainiečių intensyvūs kompleksiniai smūgiai agresoriaus gynybos gilumoje taps kovinės rutinos dalis ir ilgainiui ims keisti padėtį mūšio lauke.
  4. Augančios agresoriaus manevrinių vienetų (gyvoji jėga, šarvuota technika) netektys ir mažėjantys artilerijos bei logistinio transporto nuostoliai nulemti labai intensyvaus rusų spaudimo kontaktinėje linijoje, žvalgybą dronais rusų užnugaryje ribojančių prastų oro sąlygų bei ukrainiečių artilerijos šaudmenų ir dronų trūkumo.
  5. Agresoriaus taktinių sėkmių visuma Avdiivka — Vuhledar sektoriuje sudaro sąlygas, kuomet Ukrainos gynyba šiame sektoriuje artimiausiu metu gali susidurti su dar didesnėmis problemomis. Neatmestina, kad įtampos židinių išsiplėtimas į pietinį flangą (Mariinka-Vuhledar) vers ukrainiečius reaguoti, kas gali atsiliepti situacijai šiauriniame flange.

--

--