Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readOct 22, 2023

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (spalio 15–21 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Reikšmingiausias šios savaitės geopolitinis įvykis — JAV prezidento J.Biden kreipimasis į amerikiečius ir pasaulį. Juo galingiausios šalies vadovas ir jo aplinka siekė nubraukti visas diskusijas, neva JAV nebus pajėgi remti Ukrainos ir Izraelio vienu metu. Labai tikėtina, J.Biden Kongresui išsiuntė prašymą 100 mlrd. dolerių, iš kurių 60 mlrd. bus skirta Ukrainai, 10 mlrd. Izraeliui, o likutis — kitiems klausimams. Pasakyti ir svarbūs žodžiai, kad Ukrainos ir Izraelio sėkmės užtikrinimas yra gyvybiškai svarbus JAV nacionaliniam saugumui. Tuo pačiu jis iš esmės sulygino Hamas ir rusiją, jų rėmėju įvardintas Iranas. Kartu su pirmu ir labai sėkmingu ukrainiečių smūgiu ATACMS raketomis agresoriaus oro uostams, šios žinios nuteikia optimistiškai. Tačiau kodėl viso šių teisingų darbų ir žodžių reikėjo laukti iki 2023 m. spalio vidurio? Ar galima teigti, jog teroristų ataka prieš Izraelį tapo tuo skambučiu, kuris privertė Amerikos politinį elitą sukrusti ir pradėti rimčiau duoti atkirtį pasaulio blogiukams?
  2. Kremliaus vadovas, lankydamasis Kinijoje pragydo kaip taikos balandis — susirūpino humanitarine situacija Gazoje. Tuo pačiu žurnalistų klausinėjamas apie rusijos priklausomybę nuo Kinijos visai tokių klausimų nesibaidė (nors pažymėjo, kad Pekinas ir Maskva — lygiaverčiai partneriai). Visa tai rodo, kad v.putinas siekė šlietis ne tik prie Kinijos, bet ir prie už Hamas teroristų nugaros stovinčio Irano. Draugų kremliui labai reikia, kadangi yra akivaizdu — vien š.korėjos šaudmenimis šio karo laimėti nepavyks. Reikalingi ne tik pinigai, bet ir ginkluotė bei technologijos.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Agresorius suintensyvino operacijas visuose ruožuose. Didžiausios problemos ukrainiečiams kilo centriniame ruože, kur savaitės pirmoje pusėje rusai sugebėjo pasistūmėti link kelio Kupjansk -Krokhmalne. Tačiau vėliau Ukrainos pajėgos stabilizavo situaciją ir ėmė kontratakuoti. Lokalias atakas jie ėmė vykdyti ne tik pavojingame centriniame ruože, bet ir pietiniame bei šiauriniame flanguose. Pastarajame pavyko pastumti rusus prie Synkivka ir įsitvirtinti. Tačiau savaitės pabaigoje rusai vėl suintensyvino operacijas centriniame ir pietiniame flange, pasistūmėjo man land.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Kremina. Rusams nepavyko priartėti prie Makiivka, aplink ją išsidėsčiusios aukštumos taip pat liko ukrainiečių rankose. Tikėtina, nematydamas rezultatų, agresorius ėmė ieškoti kitų silpnų vietų ukrainiečių gynyboje. Tačiau jų atakos Torske ir Dibrova ruožuose nebuvo sėkmingos.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Savaitės antroje pusėje agresorius kiek suintensyvino operacijas prie Bilohorivka, tačiau jo atakos gana greit nurimo. Tikėtina, šis suaktyvėjimas buvo susijęs su rusų nesėkmėmis Kremina sektoriuje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Ukrainos pajėgos atnaujino intensyvesnes operacijas pietiniame flange. Jie veikė dviem esminėmis kryptimis: 1) siekė įsitvirtinti į rytus nuo geležinkelio linijos ir 2) stūmėsi į šiaurės rytus nuo Klishiivka dar vienų aukštumų link. Tuo pačiu jie intensyviai daužė rusų užnugarį, dėl ko agresoriaus kontratakos tapo retesnės. Visgi rusai dar turi pajėgumo tiek gintis, tiek rengti lokalius, ukrainiečių veiksmus kaustančius puolimus. Tuo pačiu savaitės pabaigoje agresorius suintensyvino operacijas šiauriniame flange ir sugebėjo nežymiai pasistūmėti.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Avdiivka — Mariinka. Spalio 19 d. rusai surengė antrą didžiausią puolimo operaciją nuo spalio 10 d. Nuostolių prasme ji jiems baigėsi dar blogiau nei pirmoji — nuostoliai katastrofiški. Tačiau jiems pavyko kiek daugiau pasistūmėti šiauriniame flange, o anksčiau jie pasiekė taktinę sėkmę Pervomaiske ruože. Nors tai kardinaliai situacijos sektoriuje nekeičia, tačiau nepaisant didžiulių nuostolių, panašu, agresorius vis dar pilnas ryžto kartoti tokio pobūdžio operacijas.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Agresorius tęsė operacijas Novomykhailivka, tačiau ukrainiečiai sugebėjo atsilaikyti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės eigoje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir komunikacijos sistemai Tokmak, Melitopol, Berdyansk. Savo ruožtu agresorius surengė keletą stiprių smūgių taikiniams Zaporizhia mieste.

  • Orihiv. Ukrainos pajėgos pirmoje savaitės pusėje pasiekė taktinę sėkmę vakariniame flange (Kopani), o antroje savaitės pusėje — rytiniame (Verbove). Tai pozityvūs ženklai, prie kurių tikėtina prisidėjo sėkmingas ukrainiečių smūgis Berdyansk oro uostui, kuomet buvo sunaikinti keletas rusų atakos sraigtasparnių (jie yra vienas esminių faktorių, neleidžiančių ukrainiečiams pasistūmėti priekin). Visgi mūsų galva to per maža, kad ukrainiečiai susigrąžintų iniciatyvą. Rusai kontratakuoja, neleidžia ukrainiečiams vystyti taktinės sėkmės.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Velyka Novosylka. Ukrainos pajėgos tapo aktyvesnės ir ėmė vykdyti lokalias atakas vakariniame flange. Rusai taip pat nenusileido, jiems pavyko nežymiai pasigerinti savo situaciją prie Priyutne, tačiau iš esmės kontaktinė linija išliko statiška.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietų kryptis

Ukrainos pajėgos susikūrė eilę nedidelių placdarmų kairiajame Dniepro krante prie Antonovo geležinkelio tilto. Nors šių atramos taškų nepavyko sujungti į vientisą ir tvarų placdarmą, tačiau ir rusams nepavyko ukrainiečių sunaikinti artilerija, aviacija bei manevriniais vienetais. Pastarųjų fiksuojama ne itin gausios pajėgos, kas tik skatina ukrainiečius toliau laikytis pozicijose ir bandyti sukurti tvarų placdarmą. Ukrainos pajėgos dronais ir raketomis atakavo Krymo bottleneck‘ą bei taikinius Kryme. Savo ruožtu rusai smūgiavo jūrų uostų infrastruktūrai bei Cherson, Bersylav, Krivyi Rih ir Mykolaiv.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Pirmasis oficialiai patvirtintas Ukrainos pajėgų smūgis ATACMS raketomis šalia strateginio efekto sukėlė ir operacinį — taktinį poveikį. Antai dabar rusų užnugaryje (apie 100 km) esančiuose oro uostuose iki tol ramiai stovėję atakos sraigtasparniai (ypač Ka52) nebegali jaustis saugiai. Tai privers agresorių dar labiau juos atitraukti į gynybos gilumą.
  2. Agresorius toliau smūgiavo trims prioritetinėms taikinių kategorijoms Ukrainoje: 1) energetinė infrastruktūra (rengiantis šaltajam metų laikotarpiui), 2) jūrų uostų infrastruktūra (įtakoti „grūdų susitarimo“ dinamiką) ir 3) karinius oro uostus (medžioti Su24, t.y. Storm Shadow/SCALP nešėjus). Kiek suintensyvėjo smūgiai raketomis, dėl ko nežymiai išaugo rusų nuostoliai šioje grafoje (1 vs 4). Dronų savižudžių naudojimas išliko panašiame lygmenyje kaip ir praėjusią savaitę, kas atsispindi ir nuostolių grafoje. (79 vs 70). Tikėtina, agresorius taupo šių tipų ginkluotę ateities masiniams smūgiams.
  3. Šią savaitę agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo jo problemas kontaktinėje linijoje bei užnugaryje. Nemaža dalimi nuostolių dinamika įtakota itin intensyvių kautynių Avdiivka sektoriuje.
  • Rusų gyvosios jėgos nuostoliai dar labiau išaugo (5490 vs 6060). Tas pats pasakytina apie šarvuotos technikos nuostolius (366 vs 402).
  • Rusų artilerijos nuostoliai išliko vidutiniame lygmenyje (166 vs 178). Kita vertus, ženkliai išaugo agresorius MLRS nuostoliai (5 vs 12). Tikėtina, vykdydamas puolimo veiksmus, agresorius siekė kompensuoti haubicų trūkumą ir susikurti pranašumą ugnimi bandė MLRS pritraukdamas arčiau kontaktinės linijos. Ukrainiečiai tai užfiksavo ir surengė sėkmingus smūgius. Skirtingai nuo praeitos savaitės, dinamika tiesiogiai tarp šarvuotos technikos nuostolių mažėjimo ir artilerijos nuostolių augimo nekoreliuoja. Tačiau gana drastiški rusų artilerijos nuostolių skirtumai kasdien leidžia teigti, jog Ukrainos artileristai būdavo užimti kitais taikiniais (pvz. rusų „mėsos šturmai“ ), tad dėmesio agresoriaus artilerijos sistemomis atskiromis dienomis tekdavo mažiau.
  • Ukrainiečiai gerokai pagerino rodiklius naikinant priešo aviaciją ( 2 vs 11) . Lūto dalis šių rusų nuostolių tenka ATACMS smūgiams, tačiau dalį rusų naikintuvų ir sraigtų ukrainiečiai numušė netoli kontaktinės linijos Avdiivka ir Orihiv sektoriuose.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.

Bendras vertinimas ir prognozės

  • JAV sprendimas Ukrainai perduoti ATACMS raketas duoda efektą mūšio lauke. Tačiau neatmestina, kad pirmieji tokio pobūdžio smūgiai spalio mėnesį gali būti per vėlyvi. Jei šių raketų pagalba agresoriaus oro uostai būtų atakuojami puolimo išvakarėse (balandis — gegužė) ar/ir jo pradžioje (birželis — liepa), rusų atakos sraigtasparnių efektyvumas būtų gerokai mažesnis, kas leistų ukrainiečiams pasiekti geresnius rezultatus kontaktinėje linijoje. Dabar, kai abi pusės yra išsekusios ir artėjant lietingam metų laikotarpiui, tokie smūgiai ATACMS taip pat labai reikalingi, tačiau kažin ar reikšmingai pakeis ukrainiečių puolimo Zaporizhia kryptyje dinamiką.
  • Tikėtina, kad sutaupęs raketų ir dronų-savižudžių, agresorius surengs masinius smūgius Ukrainai, kaitaliodamas taikinius (energetinė infrastruktūra, jūrų uostai, kariniai oro uostai ir kiti kariniai taikiniai), raketas nukreipdamas į prasčiau ginamus civilinius taikinius.
  • Ukrainiečiai toliau veikia pirmos plataus masto puolimo operacijos fazės paskutiniame etape (priešo pajėgų sukaustymas, taktinis klaidinimas, galimybių pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations. Neatmestina, kad Ukrainos pajėgos Zaporizhia kryptyje persigrupuos ir pakeis pagrindinių pastangų kryptį, pvz. link Polohy arba Pietų kryptyje.
  • Tikėtina, agresorius tęs bandymus Avdiivka sektoriuje su tikslu izoliuoti ukrainiečių gynybos rajoną Avdiivka ir rudens-žiemos kampanijai sukurti įtampos židinį, į kurį Ukrainos pajėgos koncentruotų savo pajėgas ir resursus. Tai leistų rusijos pajėgoms 1) sėkmingiau vystyti puolimą link Kupjansk, 2) stabilizuoti padėtį prie Bakhmut ir Orihiv, 3) atlaisvintų rusų logistiką į Zaporizhia ir leistų čia sukurti tvarią grupuotę pavasario-vasaros kampanijai.

--

--